MEB

Cuma Seminerleri

Kurumun Adı : Bakırköy Rehberlik Ve Araştırma Merkezi

Örnek Uygulamanın Adı : Velilere YönelikToplumda Aile ve Değerler Eğitimi” (Camilerde Cuma Seminerleri)

Örnek Uygulamanın Kategorisi :
Veli Eğitimi Örneği (17)

Örnek Uygulamanın Amacı : Okullarda ailelerin eğitim sürecine katılımını arttırmak için bir çok proje gerçekleştirilmiş ancak arzu edilen sonuçlara ulaşılamadığı görülmüştür. Okulun ya da uzmanın aileye ulaşması ise aslında öncelikli düşünülmesi gereken meselelerdendir. Okullarda yapılan etkinliklere aileden daha çok annelerin katıldığı, babaların katılımının düşük seviyelerde olduğu bilinmektedir. Babanın eğitim sürecinde aktif olması ise eğitimin olmazsa olmazlarındandır. Proje sayesinde her Cuma günü Bakırköy ilçesindeki camilerin sırayla seminer amaçlı dolaşılarak, çok daha fazla babaya ulaşmak ve babaları çocuklarının eğitimlerinde daha aktif kılmak amaçlanmıştır.


İstanbul Özel Eğitim Günleri

Teklif olarak götürülen proje,  Özel eğitim alan öğrencilerin eğitim seçenekleri, engellilerin toplum nezdinde daha iyi anlaşılması amacıyla, RAM’ların (Rehberlik ve Araştırma Merkezleri) Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin ve okullarının, vakıf – dernek ve STK ların ve ilgili eğitim kurum ve üniversitelerin katılımıyla 13-14-15 Mays tarihlerinde  Özel Eğitim Günleri düzenlendi.

Feshane Uluslararası Kongre ve Kültür Merkezinde Gerçekleştirilecek olan İstanbul Özel Eğitim Günleri etkinliği 13-14-15  Mayıs 2009 tarihinde oldu.

Katılımcılar :

 • İlköğretim – Lise-Üniversite Öğrencileri
 • Öğrenci velileri
 • Öğretmen ve idareciler

Veliler ile sektör ve medya temsilcilerinin katılacağı fuara yoğun ilgi bekleniyor.

Fuar kapsamında :

 • Üniversiteler
 • Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri 
 • Dernek ve Vakıflar
 • Rehberlik ve Araştırma Merkezleri (RAM’lar)
 • Kamu kurluşları
 • Sivil Toplum kuruluşları
 • Mesleki eğitim kurumları
 • İŞKUR
 • Yerel Yönetimler

stand açtılar ve ziyaretçilerine hizmet sağladılar.


İstanbul’u Düşlüyorum

Kurumun Adı : Bakırköy Rehberlik Ve Araştırma Merkezi

Örnek Uygulamanın Adı : İstanbul’u Düşlüyorum Gözlerim Kapalı Projesi (1 Aralık 2010)

Örnek Uygulamanın Kategorisi : Dezavantajlı Öğrenci ve Kesimlere Yönelik Uygulama Örneği (12)

Örnek Uygulamanın Amacı :

“Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyası çerçevesinde, imkan ve fırsat sunulduğunda engelli bireylerin de bir çok işi başarabileceğinin gösterilmesi, eğitimciler ve aileler nezdinde özel eğitim çalışmalarının öğrencilere faydaları konusunda bilinç kazandırılması amaçlanmıştır.


Online Randevu Projesi

Kurumun Adı : Bakırköy Rehberlik Ve Araştırma Merkezi

Örnek Uygulamanın Adı : Online Randevu ve Rapor Sorgulama Sistemi

Örnek Uygulamanın Kategorisi : Diğer

Örnek Uygulamanın Amacı : Teknolojinin hızla geliştiği dünyamızda, devletimiz de birçok hizmetinde E sistemi hayata geçirmiştir. E-Okul, E-devlet artık sıklıkla telaffuz edilen kavramlar olmuştur. Böylesi gelişmelerin olduğu ülkemizde RAM’ların da bu gelişmeye ayak uydurması gerekiyordu. Çalışma ile engelli çocuğa sahip ailelerin işlerini kolaylaştırarak ve hızlandırarak internet üzerinden randevu almaları ve inceleme sonuçlarını internet üzerinden takip etmeleri amaçlanmıştır.


Bakırköy Eğitim ve Kariyer Günleri

Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilki “Kariyer Adayları Kariyer Sahipleriyle Buluşuyor” sloganıyla gerçekleştirilen olan BAKIRKÖY EĞİTİM VE KARİYER GÜNLERİ 20 Nisan 2011 saat 10:00’da Bakırköy Zuhuratbaba stadyumunda gerçekleştirildi.

3 gün süren etkinlik süresince alanında uzman birçok konuşmacı Bakırköy’deki salonlarda öğrenci ve velilerle buluştu. Etkinliğin ilk iki gününde de, üniversiteler, okullar, yabancı dil kursları, dersaneler, yayınevleri, eğitim firmaları ve kariyer kurslarının yer aldığı onlarca kurumun standı 10:00-17:00 saatleri arasında gezilebildi. Etkinlikte komisyon üyesi olarak yer alındı.


Bahçelievler Eğitim ve Kariyer Günleri

Eğitimdeki başarılarıyla İstanbul’un önde gelen ilçeleri arasında yer alan Bahçelievler İlçesi büyük bir organizasyona daha ev sahipliği yapıyor. Meslek tercihi ve kariyer planlamasında öğrencilerimize, velilerimize ve tüm katılımcılara ışık tutması amaçlanan; “III. EĞİTİM VE KARİYER GÜNLERİ” 26-27-28 Kasım 2017 tarihlerinde

Bahçelievler Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Öncelikli lise öğrencilerine hitap eden bu organizasyonda, velilere de çeşitli seminerler düzenlenecek. Birçok önemli devlet-özel kurum ve kuruluşları bir araya getirilecek. Bir şölen havasında geçecek olan bu büyük organizasyona ünlü konuşmacılarla yapılan paneller ve söyleşiler damga vuracak!

3 gün boyunca katılan bütün ziyaretçilerimiz saat 09.00-17.00 arası fuarda yer alan stantları gezerek meslek ve kariyer hakkında istedikleri kadar detaylı bilgi edinebilecekler. Tüm Bahçelievler halkı davetli olup isteyen herkesin katılabileceği etkinliğimiz ÜCRETSİZdir.